Bayramda Bunlara Dikkat Edin!

Uzmanlar, ramazan ayı sonrasında bayram tatilinde çok fazla gıda tüketimin yapılmamasına dikkat çekmektedir.

Ramazan ayı oruç tutulduğunda uzun saatler aç kalınması ve günlük öğün sayısında da azalma olması sebebi ile birlikte bayramla beraber düzenli öğüne alışmak ilk başlarda zor gelmektedir. Bayramda yeme özgürlüğüne kavuşmuş olduğunu düşünen bireyler normalden daha fazla besin tüketmektedirler. Geleneksel bayram ziyaretleri ile geleneksel ev yemekleri ve tatlıların tüketimi artmaktadır. Bu ikramların tüketimine dikkat etmek ve bir noktadan sonra hayır demeyi bilmek gerekir. Bu ziyafeti bir kabusa dönüştürmemek ve bayramı sağlıklı geçirmek için yemek seçiminizde  bazı noktalara dikkat etmemiz yeterlidir.

bayramda-buna-cok-dikkat-edin--5828532

Bayram tatilini otelde geçireceklere de açık büfe uyarısında bulunan uzmanlar, açık büfelerde sunulan yiyecekler kimi zaman çeşitlilik ile başınızı döndürebilir her zaman ki yemek düzeninizi korumalısınız. Kahvaltıda reçel bal kaymak, yağlı peynirler, omlet tercih etmeyiniz. Birkaç dilim domates, peynir, az yağlı beyaz peynir, haşlanmış yumurta, taze sıkılmış meyve sular ya da 1 porsiyon meyve sizin için ideal olacaktır. Açık büfede ki çikolata kreması, fındık fındık ezmesi, pankek gibi yiyecekler yerine kurutulmuş meyve ya da birkaç adet fındık ceviz tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde ise çok yağlı- soslu yemeklerden de çok ızgara et çeşitleri, yoğurtlu mezeler ve hafif salatalar seçilebilir.

25352285

Sıvı ihtiyacınızı asitli şekerli içecekler yerine suyla gidermelisiniz. Ayran ve süt de doğru içecek tercihleri arasındadır. Tatilinizde mümkün olduğunca fiziksel aktivitelerinizi artırmalısınız. Hareketsiz kalarak  sadece kilo alımına da neden olmaktadır. Bol bol yüzün ve yürüş yapın. Çünkü yedikleriniz vücudunuza direk yerleşerek kötü bir görünüme sahip olmanıza da neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca da spor ile egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz.

portakalli-kek-tarifi

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

diyet, sağlıklı beslenme, bayramda beslenme, bayram tatlıları, ramazan, ramazanda beslenme, tatlı tüketimi, ramazanda nasıl beslenilmeli, spor, egzersiz