Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması pek çok sebep ile gerçekleşebilir.  Oldukça ciddi ve doktora başvurulması gereken diş eti kanamasının sebepleridir. Hep duyduğumuz bir söz var. Diş eti kanamaları diş eti hastalıklarının habercisidir. Sağlıksız diş etleri ise diş problemlerini beraberinde getiren en önemli faktörlerin başında gelir. Peki diş etlerimiz neden kanar? Sağlıklı diş etlerinin kendiliğinden veya fırçalama ile kanamayacağını, diş eti kanamalarının diş eti rahatsızlığının habercisi olduğunu ifade ederek bu durumun da mevcut diş eti hastalığının devam ettiğini de gösterebileceğini söylediler. Diş eti kanamalarının 2 ile 3 günden fazla süre ile devam etmesi durumunda zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerektiğini belirten uzmanlar, birden fazla sorununda yanıtı vermeye çalıştırlar.

 

dis-eti-kanamasi-neden-olur--6408853

Diş eti kanamalarının en önemli nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Etkin bir fırçalama, diş ipi ve ara yüz temizliği yapılmaması nedenleri ile bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak tabakası gelişir ve dişetlerine zarar verecek hale gelirler. Bu birikintiler diş taşına dönüşür ve kişinin ağız bakımını yapabilmesini daha da zorlaştıracak bir kısır döngü başlar. Şeker hastalığı, sigara, hamilelik, menopoz ve adet dönemi gibi hormonal değişim yaşanan süreçler ile hatalı diş fırçalama, ilaç kullanımı ( doğum kontrol hapları ile bazı tansiyon ilaçları) ve lösemi, homofili veya trombosit eksikliği gibi kan hastalıklarının da diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ve bu faktörlerin diş eti kanamlarına neden olduğunu da ifade ettiler.

dis-eti-problemi

Diş eti kanamları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır ancak alınmalıdır. Diş eti kanamaları başladığında müdahale edilmemesi, gingivitis dediğimiz diş eti hastalığının devam etmesine neden olmaktadır. Bu aşamada kanamanın yanı sıra diş etleri işi ve kırmızı renktedirler. Eğer bu durum uzun bir süre devam ederse hastalık ilerleyebilir ve dişleri destekleyen kemiğe zarar verecek hale gelebilir. Hatta daha ileri durumlardad a dişlerin kaybına yol açabilir.

sağlıklı-diş-eti

Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin düzenli olarak sağlanması, dişlerin de günde 2 defa uygun bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Aynı zamanda diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri temizlenmelidir. Beslenmeye özen gösterilmeli ve şeker yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır. Son olarak 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü de unutulmamalı ve gerektiğinde diş yüzeyi temizlikleri yapılmalıdır.