Diyette Ekmek Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Diyetteyken bazı sorular kafamızı karıştırır hep. Kimi uzmanlar beyaz ekmeğinde diyette olması gerektiğini söylerken, kimileri ise sadece kepek ekmeklerin tüketilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Bizde akıllarda soru işareti olarak kalan bu soruyu sizler için araştırdık;

Günlük enerji gereksiniminin karşılanmasında büyük önem taşıyan ekmek tüketimi,  çeşidi ve miktarına dikkat edilmediği takdirde başta obezite, şeker hastalığı, kanser, kalp hastalıkları ve kronik hastalık oluşma riskini de artırmakta.

ekmek-sli

Ekmek tüketimi ile yapılan araştırmalarda, tek başına ağırlıklı olarak ekmek ile beslenmenin anemi olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

Özellikle günlük enerji ihtiyacı düşük olan, hareketsiz kişilerde ekmek miktarının fazla alınması kalori alımının artmasına sebep olacağından obezite riskini de artıracaktır. Hareket miktarı sınırlı olan kişilerde ekmek tüketimi 1 dilim ile sınırlı olmalıdır.

ekmek-israfc4b1

Beyaz ekmek daha çok işlenmiş ekmektir. Bu yüzden tam buğday ekmeği tüketimine gidilmelidir. Bu yönden beyin fonksiyonları, sinir sistemi ve cilt sağlığı üzerinde büyük önem taşıyan ekmeğin işlenmemiş olanı tercih edilmelidir.

Sizde ekmek tüketimi konusunda bilinçli olmalı ve diyette olun ya da olmayın sağlıklı beslenmek istiyorsanız, beyaz ekmek tüketimi konusunda dikkatli olun.

zayiflamak-istiyorum

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Ekmeğin yararları, beyaz ekmeğin zararları, tam buğday ekmeği yararlı mı, diyette ekmek tüketimi, diyette zararlı besinler, diyet ve sağlık, şok diyetler,  güncel diyetler, sağlıklı diyetler, makarna diyeti, limon diyeti, maydanoz diyeti, havuç diyeti, kan grubuna göre diyet, atkins diyeti, dukan diyeti