Erkeklerin Horlama Sebepleri

Yapılan araştırmalar horlama oranlarının toplum içinde çok yüksek olduğunu ortaya çıkarıyor. Çıkan sonuçların bir diğeri de erkeklerin kadınlara oranla daha fazla horlamış olmalarıdır.

horlamak

Horlama her zaman sadece horlayanı bağlamıyor. Birlikteliklerde veya kalabalık ailelerde kişisel olmaktan çıkıyor, horlayanın dışındakiler için ‘uykusuz geceler’ anlamına gelebiliyor.

Üstelik horlamanın tek sakıncası bu değil. Sağlığı ve yaşam kalitesini de ilgilendiriyor, hatta bazen ölüm riski de taşıyabiliyor.
uykuda nefes kesilmesinin olmadığı horlamanın kişiye önemli zarar vermediğini söylüyor. Ancak nefes kesilmesi yani apne varsa sonuç çok ciddi olabiliyor.

297deabace8d457ea1211b4a77259b17

Peki horlama bir hastalık mı? “Ukusuzluk, güne sarkan sersemlik hissi, yorgunluk, konsantrasyon kaybı gibi şikayetler varsa horlama bir hastalık olarak görülmelidir” diyor.Kadınların horlama oranı menopozdan önce %10 iken, menopoz sonrası oran % 40’a ulaşıyor. 50 yaş üstü erkeklerin ise yarısı horluyor, yaşla birlikte oran da artıyor.
göre erkeklerin kadınlardan daha çok horlamasının nedeni vücuttaki yağ dağılımı ve kas yapısı:

“Kadınlarda yağlanma daha çok kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresindedir. Dolayısıyla bu durum erkeklerde horlamaya meyli artırır. Kas yapısındaki farklılıklar da kadınlar için avantaj teşkil ediyor.”

Basit horlamanın tedavisi nedene yönelik ve kişiye özel yapılıyor. Yani kişi fazla kiloluysa zayıflaması isteniyor. Sigara ve alkolden uzak durma, egzersiz ve yüksek yastıkla yatma gibi önlemler etkili olabiliyor. Ama burun kemiği, yumuşak damak ve dil kökünden kaynaklanan problemlerde ameliyat gerekebiliyor.

horlama-cift

Genellikle horlamaya eşlik eden uyku apnesi genç erkeklerde % 4, 60 yaş üstü erkeklerde ise % 28 oranında görülüyor. Kısa boylu, şişman-göbekli, kısa boyunlu erkekler risk daha fazla. Dil, damak, çene, bademcik ve burun yapısının hastalığa zemin hazırladığını belirten Baykal, horlama ve uyku apnesinin erkeklerde yarattığı olumsuzlukları şöyle anlatıyor:

Uyku kalitesi bozuktur. Kişi sabah hiçbir şekilde dinlenmiş kalkamaz. Kendini yorgun ve halsiz hisseder. Gün içinde fırsat buldukça uyuklamalar vardır. Sabah şiddetli ağız kuruluğu ve baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, gece terlemeleri ve cinsel istekte azalma ve iktidarsızlık belirtilerden bazılarıdır.

images-9

Tanının kesinleştirilmesi ve hastalığın şiddetinin belirlenmesi için uyku testinin şart olduğunu aktaran Baykal, testin uyku laboratuarında tüm gece uyku incelemesi ve birçok parametrenin kaydedilmesiyle yapıldığını söyledi.

uyku apnesi tedavisinde de önceliğin; kişinin sosyal alışkanlıklarının kontrol altına alınmasına verildiğini söylüyor. Yani sigara ve alkolden uzak durma, kilo verme ve düzenli egzersiz bu sorunun çözümünde de ilk ayamada yer alıyor. Uygun hastalarda