Göz Enfeksiyonlarına Karşı Nasıl Korunurum?

Virüslerin neden olması sebebiyle birçok organımız enfeksiyonlar ile karşılaşmak zorunda kalır. İdrar yollarına, kana, kulağa, mideye bulaşan bu virüsler gözü de tehdit ediyor. Şüphesiz ki en önemli organlarımızından biridir göz. Bu nedenle gözlerin enfeksiyon kapmamasına dikkat edin aksi taktirde bu enfeksiyonlar kör olmanıza sebep olabilir.

Medicana Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, göz enfeksiyonlarının salgına yol açarak en çok görülen şikayetlerin göz iltihaplanması üzerine olduğunu söyledi. Öncelikle hastalığın bir kuluçka döneminden geçtiğini söyleyen Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, kuluçka döneminin 5 ile 14 gün arasında değiştiğini söyledi. Bu nedenle hastalar hastalığı nerden kaptığını tahmin etmekte güçlük çekerler diye ekledi. İlk başta tek gözde görülen enfeksiyonun %90 diğer gözede sıçradığını söyleyen Medicana Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz hastalığın geçmesinde;

– aynı havlu kullanımı

– ortak makyaj malzemesi kullanımı

– aynı gözlük kullanımı ile bir şekilde bulaştığını söyledi.

Virüslerden nasıl korunurum?

Virüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğunu belirten Yılmaz, bu nedenle göze temas eden eşyaların ortak kullanılmaması gerektiğini, enfeksiyon taşıyan kişi ile aynı havluyu kullanmamayı ve ortak gözlük kullanılmaması gerektiğini söyledi.
Oluşan lekeler uzun süre kalabilir

Genellikle gözlerinde enfeksiyon olan kişilerde batma, sulanma ve bazen küçük kanamalar gibi şikayetler olduğunu söyleyen Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, bu şikayetlerin dışında çapaklanma, göz kapağında şişlik ve beraberinde üst solunum yolu enfeksiyonlarıda görülebilir dedi. Genellikle hastaların çocuklardan oluştuğunu söyleyen Yılmaz, bazı hastalarda gözde akıntı ve zar oluşumu gözlendiğini söyleyerek %50 olguda iki haftanın sonunda gözümüzün ön tarafı yani korneada leke oluşmaya başlar dedi. Bu lekeler bazı kişilerde puslu görmeye sebebiyet verebilir ve oluşan lekeler 2 ay içerisinde kendiğinden geçebilir fakat senelerce süren lekelerle de karşılaştığımız doğrudur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz enfeksiyonlarına karşı uygulanan özellikle bir tedavi yöntemi yoktur diyen Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, hastalara öncelikle hijyenin önemli olduğunu açıklayarak bol bol ellerini ve yüzlerini yıkamalarını, soğuk pansuman uygulaması, mümkünse kağıt havlu kullanmamalarını önermekteyiz. Bunun dışında göz enfeksiyonuna maruz kalan hastalarımıza suni göz yaşı ya da antibiyotikli göz damlası verebiliyoruz diye ekledi.

 

 

Bayanlar için diyet önerilerimizi tıklayarak okuyabilirsiniz..

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz, göz sağlığı, göz enfeksiyonu, göz enfeksiyonuna karşı nasıl korunurum, göz enfeksiyonu bulaşmaması için ne yapmalı, göz enfeksiyonu neden olur, göz enfeksiyonu nasıl olur, göz enfeksiyonu için tedavi yöntemleri, suni göz yaşı, antibiyotikli göz damlası