Güneş Işınlarının Cildimize Zararı Nedir?

Yazın gelmesi ve güneşin kendini daha fazla belli etmesi ile birlikte sıcak havalar birçoğumuzu tedirgin etmiştir. Özellikle cilt bakımı konusunda dikkatli olan ve hassas cilde sahip olan kişiler yazın gelmesine sevinirken aynı zamanda cildinin güneş ışınlarından göreceği zararlardan ve bu zararlar sonucunda oluşacak cilt problemlerinden tedirgin olurlar. Bu nedenle yazın gelmesine biraz üzülerek bakan kişiler cildin bu durumdan zarar görmemesi için şimdiden gerekli önemlerini almayı da ihmal etmezler.

Özellikle öğlen saatlerinde dik gelen güneş ışınları yaz aylarında daha büyük açılar ile gelmesi nedeniyle cildin bu durum karşısında zarar görmesine neden olmuştur. İşte güneş ışınlarının cildimize ve bize verdiği zararlar.

– Güneş yanığı

– Cilt lekeleri

– Kırışıklık

– Yüzde ve vücutta çillenme

– Cilde verdiği zararlar dışında gözde katarak, dudaklarda çatlama, güneş çarpması yine fazla güneş ışınlarının bizlere verdiği zararlardan biridir.

Güneş ışınlarına karşı nasıl bir önlem almalıyız?

* Vücudumuzu güneş ışınlarından korumak için öncelikle mutlaka yüksek koruyucu güneş kremlerini cildinize sürmeden dışarı çıkmamaya özen gösterin.

* Eğer güneş alerjiniz varsa mutlaka doktorunuzun size önerdiği güneş kremlerini kullanmaya ve o şekilde dışarı çıkmaya dikkat edin.

* Güneşin dik açıyla geldiği yani öğleden sonraki saatlerde çok fazla dışarı çıkmamaya ya da güneşin altında uzun süre durmamaya gayret edin.

* Özellikle tatilde bronzlaşmak isteyen kişilerin birçoğu güneş yanığından şikayet etmektedirler. Bu nedenle özellikle beyaz tenlilerin şemsiyenin altında brozlaşması ve ilk 3 gün şemsiyenin altından çıkmaması gerekmektedir.

* Denizin tuzlu suyu ya da havuzun klorlu suyu güneş ışınlarının vücut tarafından emilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle denizden ya da havuzdan çıkar çıkmaz duş almayı ihmal etmeyin.

* Evden çıkmadan en az 30 dakika önce en az 30 faktörlü güneş kremi sürmeyi unutmayın ve uzun süre dışarıda kalacaksanız her 2 saatte bir güneş kremizi sürerek tekrar tazeleyin.

* Güne ışınları karşısında kuruyan cilt bir süre sonra çatlamaya ve gerilmeye başlar. Bu nedenle cildin nem ihtiyacını daha iyi sağlayabilmek için gün içerisinde nemlendirici kremler ya da losyonları cildinize uygulamayı ihmal etmeyin.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt sağlığı, cilt bakımı, güneş, güneş yanığı, güneşin zararları, güneşin cilde zararları, güneş ışınları, güneş ışınlarının zararları, güneşten korunma, güneş ışınlarından nasıl korunabilirim, güneşin verdiği zararlar, kaç faktörlü güneş kremi kullanmalıyız, kaç faktör, faktörlü güneş kremleri, 30 faktörlü güneş kremi, 50 faktörlü güneş kremi