Haşlanmış patates kilo aldırır mı?

Başta çocukların severek ve keyifle yedikleri sebzelerin başında gelen patates aynı zamanda yetişkinlerinde çokça sevdiği bir sebzedir. Özellikle kızartılmış hali ile çocukların dikkatini çeken ve itiraz etmeden yemelerine neden olan patates aynı zamanda yemek, haşlama ya da diğer farklı yöntemler ile de çok fazla tüketilen sebzedir. En çok tükettiğimiz sebzelerin başında gelen patates ancak birçok kişide haşlanmış patates kilo aldırır mı? sorusunun sorulmasına neden olmuştur.

Özellikle patates severlerin merak ettiği bu soru çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Kısacası patatesten bahsetmek gerekirse; toprak altında yetişen yumru şeklinde olan ve kabuğu soyularak hazırlanan ve pişirilen bir sebzedir. En fazla tükettiğimiz sebzelerin başında gelen patates, içerisinde bol miktarda nişasta taşıyan bir sebzedir. Bunun dışında belirli miktarda protein, tuz, c vitamini, fosfor, klor  ve yağ bulunduran patates ağırlıklı olarak nişasta içermesi ile bilinmiştir. Patatesin kilo almamız üzerinde ki etkilerinden bahsetmek gerekirse, nişasta kilo almamız üzerinde etkili olan bir besindir. Patetesin içerisinde ise bol miktarda nişasta bulunması ne yazık ki kilo almamız üzerinde etkili olan sebzelerden biri olmasına neden olmuştur. Ancak tüm diğer besinlerde olduğu gibi patates tüketiminde de ne kadar tükettiğiniz ve nasıl tükettiğiniz önemli bir rol oynamaktadır. Haşlanmış ve kızartılmış olarak farklı kalorilere sahip olan patates kızartılmış olarak tüketilmesi çok daha fazla kalorili olmasına neden olmuştur. Ay çiçek yağı ya da diğer yağlar içerisinde kızartılan patates çok fazla yağ çekmektedir. Dolayısıyla kızartılmış patates haşlanmış patatese nazaran daha kalorilidir.

Bunun dışında özellikle çocukların tüketmeyi sevdikleri fast-food yiyeceklerin yanında verilen patates kızartması olmuştur. Evde hazırlanan patateslere göre çok daha kalorili ve sağlıksız olan hazır patates kızartması aynı zamanda obezite hastalığı gibi fazla kilolar ile mücadele etmemize neden olmuştur. Ancak kızartılmış patatese göre daha az kaloriye sahip olan haşlanmış patates tüketmeniz daha doğru olacaktır. Bunun dışında 1 orta boy patates haşlaması 70 kaloriyken, 100 gramlık 1 porsiyon patates kızartması ise yaklaşık 390 kaloridir. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

patates, patates kızartması, patates haşlaması, patates kaç kalori, patatesin faydaları, patatesin zararları, patates kızartması kaç kalori, patates haşlaması kaç kalori, patates kilo aldırır mı, patates kilo yapar mı, patates yemek kilo aldırır mı, patates yemek kilo yapar mı, patatesin özellikleri