Kekik Yağı nedir? Kekik Yağı Zayıflatır Mı? Kekik Yağı Ve Suyu Nasıl Yapılır?

KEKİK YAĞI NEDİR? KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR?

Kekik günümüzde mutfakta yemeklerimizde kullandığımız baharat türü olarak bilinir. Tadının acı olması nedeniyle fazla kullanılmaz. Solunum yollarını açmakta ve öksürüğü kesmek için kullanılmaktadır.

Bununla beraber farklı alanlarda da kullanılmıştır. Hastaları tedavi etmek amacıyla da kullanılmıştır.

Kekik yağı ise kekik bitkisinin çıkartılması ile oluşur. Kekik yağı ve suyu da oldukça  yaygındır.

Kekik yağı pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin kozmetik alanlarında kullanılmakta, ağız içinde enfeksiyonları engellemek amacıyla da kullanılır. Ağız da gargara yapılarak ağız kokusunu önler, diş ve iltihaplanmalarına iyi gelmektedir.

Ayrıca kekik yağı şampuanlarda da kullanılmaktadır. Hatta şampuanlarla da kalmamış saç kremlerine kadar gitmiştir. Cilt üzerinde de etkisi büyüktür. Herhangi bir ağrıyan bölgeye kekik yağını veya kremi sürülmesi durumunda ağrıları yok etme özelliği vardır.

Kekik yağı vücudun dışına faydalarının yanı sıra içine de faydaları da vardır. Örneğin kolestrolü dengeler ve kilo sorunları olan kişilerin zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Kekik yağı en çok bu alanda kullanılmaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler kekik yağını kullanımı sonrası zayıfladıklarını fark edeceklerdir.

Kekik yağıyla kalmayıp kekik suyunu da kullandıkları itibariyle kilo vermeye devam edeceklerdir.

Metabolizmayı hızla çalıştırarak daha hızlı bir şekilde ve etkin bir şekilde kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Hem kilo verip hem de sağlığından olan kişilerin sayısı çok fazladır. Kilo verirken bağışıklığını yitiren kişiler çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmişlerdir.

Bu yüzden kekik yağını kullanırken aynı zamanda bağışıklığınızı destekleyerek sizi bütün hastalıklara karşı da korur. Hem zayıflayacak hem de bağışıklığınız artacak.

Bunun yanı sıra ise kadınlar için çokça tavsiye edilmektedir. Çünkü adet dönemleri sancılı geçenler için kekik yağı kullandıkları taktirde hem düzensiz olan adet dönemi düzene girecek hem de ağrılarından kurtulacaktır.

Kadınlar kulübü tarafından da önerilmektedir.

KEKİK YAĞI NASIL YAPILIR?

 İnternet sitelerinde de satışı yapılan hatta aktarlarda bile bulabileceğiniz kekik yağını, evde kendiniz de üretebilirsiniz. Böylece içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Hiç şüphe etmeden. Bunun için de ;

Kekik bitkisini doğal yollarla kurutmakla başlayın. Yaklaşık 3 ila 5 gün arası kurutulması gerekir. Bu kurutma işleminden sonra öğütülür kullanabilecek olanları bir şişede topluyoruz. İçine biraz saf zeytinyağı koyulur. Ağzını da hava almayacak şekilde kapatın. Yaklaşık 1 ay kadar kapalı ve serin bir yerde bekletiniz.

Bunları tek tek uyguladığınız taktirde kekik yağını evde kendiniz doğal bir şekilde elde edebilirsiniz.

Kekik yağıyla beraber kekik suyunu da evde doğal üreterek yine kullanabilirsiniz.

KEKİK SUYU NASIL YAPILIR?

Evinizde doğal yollarla yapabileceğiniz kekik suyu için öncelikle 2 tatlı kaşığı kadar kurtulmuş kekik ve 2 su bardağı kadar su gerekir.

Yapmanız gereken şeyler ise; öncelikle suyu kaynatmanız. Su kaynadıktan sonra içine kekikleri ekleyin. Mutlaka suyun kaynamasını bekleyiniz.

15 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz ve süzün. Süzdükten sonra rahatça kullanabilirsiniz.

Bu sayede zayıflamanız da bağışıklığınızın düzelmesi de gerçekleşecektir.