Koku Almanın Davranışlar Üzerindeki Etkisi

Beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alan koku alma duyumuz en önemli organlarımızdan biridir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden,  Uzm. Psikolog  Emrah POLAT insanın koku alma duyusunun hafızada önemli bir oynadığı ve davranışlar üzerinde etkisi olduğunu belirterek koku alma duyusu hakkında açıklamalarda bulundu.

Koku alma duyumuz 24 saat çalışan ve hiç kapatılmayan tek duyudur. Vücudun değerlendirme ve tanımlama özelliği olan koku alma duyusu bir ortamın iyi yada kötü olduğunu anında değerlendirebilir. Uzm. Psikolog  Emrah POLAT insandaki koku duyusunun günlük duygularını %75 etkilediğini ve hafızada önemli bir rol oynadığını belirtti. Bir insanın 10.000 üzerinde farklı koku molekülünü ayırt edebildiğini söyleyen Polat, bu koku moleküllerini teneffüs etmemiz ile birlikte burnun içine girer ve koku reseptörleriyle etkileşime geçer. Koku reseptörleri bu bilgiyi alarak limbik sisteminde bulunan koku alma merkezine iletir. Limbik sistem hafıza ve duyguları kontrol etmesinin yanı sıra iştah, sinir sistemi, vücut sıcaklığı, stres seviyesi ve konsantrasyonu etkileyen hormonların salgılanmasını kontrol eden hipofiz bezi ve hipotalamus alanı ile bağlantılıdır. Koku alma sistemi beyinde yer aldığından, koku alma duyusu hafıza, ruhsal durum, stres ve konsantrasyon ile yakından ilişkilidir.

Kokunun İnsan Davranışları Üzerindeki Etkisi

Örneğin güzel bir koku insanı canlandırır ve coşku, mutluluk, öz güven gibi iyi hissetme duyguları verirken kötü kokuların olduğu ortamlarda kendimizi rahat hissetmez ve bir daha bulunmak istemeyiz. Bazı kokuların yatıştırıcı ve dinlendirici özellikleri vardır fakat bazı kokular  vardır ki sizin için olumsuz olan mesela kokusu yüzünden yaklaşmak istemediğiniz ve görüşmediğiniz insanlar gibi.

Kokuların Hafızası

Öyle zamanlar vardır ki bir saniyeliğine bile aldığınız koku sizi alıp çok uzaklara anıların ortasına götürerek hatırlamanızı sağlar. Annenizin küçükken yaptığı kurabiye kokusu, geçmişten birisinin kullandığı parfüm, üniversite yıllarında kaldığınız evin hafif rutubetli ve nemli kokusu gibi tüm bu kokular sizi ışık hızında yaşadığınız döneme götürerek hatırlamanızı sağlar. Bazı kokular da vardır ki alışkanlık yapar doğduğumuz günden beri sürekli aldığımız anne babamızın kokusu gibi. Onlarıa yatalak oldukları zaman bile iğrenme duygusu ile bakmamızı engeller. Koku duyusunun bir önemli işlevi ise anıları canlandırmasıdır. Koku duyusunun azalması bazı hastalarda hafıza zayıflaması şikayetine yol açar.

Koku Duyumuz Eş Bulmada da Rol Oynar

Her insanın sadece kendisine ait bir kokusu vardır ve canlıların çoğu vücutları arasında koku ile haberleşirler ve bu durum vücutlardan salgılanan feromen denilen madde aracılığı ile sağlanır. Her canlı türünün kendi feromonu ayrıdır ve sadece kendi türünü etkiler. Ayrıca koku uyumunun çiftleri birbirine yaklaştırdığı, uyum ve mutluluk halini arttırdığı da bir gerçek.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

burun, koku, koku alma, güzel koku, koku ve davranış, koku alma duyusu, kokunun hafızası, koklamak