Kuru Fasulye Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak her kilo problemi yaşayan bireyin hayalidir. Kilo verme ve forma girme sürecinde tüketilecek besinler önemlidir. Kilo vermenin püf noktaları arasında proteine ağırlık vermek bilinen en etkili taktikler arasında yer alır. Kuru fasulye gibi bakliyatlar kilo sürecinde  yenmesi ya da yenmemesi konusunda şüpheleri üstünde taşıyan yiyecekler arasındadır. Fakat  uzmanlar kuru fasulye gibi bakliyatların çok faydalı olduğunu ve rahatlıkla tüketilebileceğini söylüyor.

Kuru fasulye besin değerleri ve faydaları bakımından tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alıyor. Kuru fasulye gibi bakliyatlar protein, demir, mineral açısından çok zengindir. Vücutta metabolizmayı hızlandırıcı etki yaparlar. Beslenme ile birlikte vücuda giren kötü yağların emilimini azaltır. Dolayısı ile daha az yağlı yemeyi sağlarlar. Kuru fasulye protein, B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve lif açısından zengin bir baklagildir.

Yağ emilimini azalttığı için vücut yağını azaltır. Kötü kolesterolü düşürür. Kan yağlarının iyi bir şekilde dengeye getirir. Ayrıca kuru fasulye bol lifli olduğu için kişiyi çok tok tutar ve iştah kontrolünü sağlar. Kuru fasulyenin yararları arasında kan şekerini hızlı yükseltmemesi vardır.Yani glisemik indeksi düşük besin olduğu için sindirim sistemi tarafından daha yavaş sindirilirler. Bu da bir sonraki öğünde daha az yemek yemeyi sağlarlar. Tokluk hissini arttırır.

Kuru fasulyenin  faydalı olması sürekli tüketeceğimiz anlamına gelmez. Elbetteki belli oranda ve sıklıkta tüketmemiz gerekir. Salçalı ve yağlı yemeklerini yapmak yerine haşlayarak salatamıza ekleyebiliriz. Miktar ise 4 yemek kaşığını geçmemelidir. Ayrıca bir günde iki öğün üst üste yenmesi de doğru değildir. Demir içeriğinin emilimini arttırmak için bol C vitaminli besinlerle tüketimi daha faydalıdır.Günde 1 fincan ölçüde kuru fasulye yemek 6 hafta sonunda kolesterol seviyesini yüzde 10 oranında düşürür.