Ödem Söktürmeye Yardımcı 7 Besin!

El ve ayaklarda, en çok da bacaklarda görülen ödem, genellikle ağrıya yol açmasa da vücut ağırlığında artışa ve şişkinliklere neden olduğu için can sıkmaktadır. sıklıkla kadınlarda ortaya çıkan bu problemin üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar.

Damar içinde de dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt arasında birikmesi sonucu oluşan ödem, kalp yetmezliğinden bazı böbrek hastalıklarına, önemli protein kayıplarından enfeksiyona, hipotiroidi hastalığından tuz-sodyum dengesizliklerine kadar da pek çok ciddi hastalık nedeni ile gelişebiliyor.  dolayısı ile vücutta ödem oluşturduğunda zaman kaybetmeden doktora başvurmayı ihmal etmemeli. Bu ciddi tabloların yanı sıra regl döneminde ve hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler, fazla tuzlu beslenmek, hareketsizlik ile hızlı sıvı alımı da vücutta ödem yapmaktadır.

odem-sokturen-7-besin-5895315

Ananas

Ananas içerisinde ki bromelain sayesinde vücuttan su atımını arttırmaktadır. Ayrıca potasyum ve lif açısından da zengindir. Potasyum zengin besinler vücut sıvılarında sodyum potasyum dengesinin de sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

odem-sokturen-1

Maydanoz

Maydanoz içerisinde ki etken maddeler nedeni ile doğal diüretik, yani su atıcı etki yapmaktadır. C vitamini açısından da zengin olan maydanoz, aynı zamanda bol miktarda A vitamini ve bitkisel lif içermektedir.

odem-sokturen-2

Kayısı-kavun

Kayısı ve kavun gibi sarı turuncu renk sebzeler potasyum açısından da oldukça zengindir. Vücut sıvılarında da sodyum potasyum dengesinin sağlanması için de her gün 2 porsiyon meyve tüketmeniz ödem oluşumuna da engel olabilir.

odem-sokturen-3

Turp

Turp, doğal diüretik besinler arasında yer almaktadır. Sık sık ödem problemi yaşıyorsanız haftada 1 ile 2 kere tüketmeniz, vücudunuzdan fazla suyun atılmasına da yardımcı olabilir.

odem-sokturen-4

Süt- Yoğurt

Süt ve yoğurt vücut sıvılarının mineral dengesini sağlamada, dolayısı ile ödemin de oluşmasına engel olmada etkili kalsiyumdan zenginler. Her gün  2 ile 3 su bardağı kadar süt ve 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz.

odem-sokturen-5

Yulaf

Yulaf bol lif içermektedir. Yapısında da yer alan beta glukan sayesinde de bağırsak hareketlerini arttırarak dolaşımında hızlanmasına yardımcı olabilir.

odem-sokturen-6

Adaçayı

Adaçayı ile ısırgan otu, yapılarında yer alan diüretik maddeler sayesinde de su atımına yardımcı oluyorlar. Ancak fazla tüketildiklerinde ise tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Dikkatli davranmanız da da fayda var diyebiliriz.

odem-sokturen-7

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ödem söktürmeye yardımcı 7 besin, ödem söktürücü besinler, ödem nasıl sökülür, ödem, ödem nedir, ödemden nasıl kurtulur, ödem tedavisi,sağlıklı yaşam, ödem nasıl atılır, ödem söktürücü bitkiler.