Sağlığınız için su için!

İnsanoğlu yaşamı gereği doğar, büyür ve daha sonra ölür. Fakat tüm insanların yaşamı boyunca istedikleri ortak konulardan biri sağlıklı yaşamaktır. Uzun yaşamayı hayal eden insanların birçoğu uzun yaşamaktan ziyade sağlıklı yaşamanın daha önemli olduğunu savunurlar. Günümüzde çevre koşullarının değişmesi, yanlış beslenme alışkanlıkları, olumsuz hava şartları, bulaşıcı hastalıklar ve ölümcül hastalıkların artması ne yazık ki sağlıklı yaşamamız için önümüze engel olmuştur.

Sağlıklı yaşam için birçok kural vardır. Sağlık yiyecekler ile beslenme, spor yapma, stresten uzak durma, sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi, düzenli uyku vs. sağlıklı yaşamın kurallarından biridir. Yine sağlıklı yaşamın en önemli kurallarından biride su içmektir. En önemli hayat kaynağımız olan su yine sağlıklı yaşamın parçalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm uzmanların önerisi küçük yaştaki çocuklardan, en yaşlısına kadar herkesin bol su içemesinden yanadır. Bilinen bir sürü faydası bulunan su en başta dinç bir vücuda sahip olmamıza neden olmaktadır.

Neden su içmeliyiz?

– Gün içerisinde bol miktarda su içmek en başta sindirimin daha hızlı olmasını sağlar ve daha kolay hazım etmenize yardımcı olur.

– Su içmenin en önemli görevlerinden biride kişinin formada kalmasına yardımcı olur. Gün içerinde sürekli su içmek uzun süre tok kalmanızı sağlayacağı için daha az yemek yemenize ve dolayısıyla formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

– Birçok enfeksiyonel hastalığa karşı vücudunuzu korumanızı sağlar.

– Cildin geç yaşlanmasına, kırışmasına neden olur. Dolayısıyla daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

– Gün içerisinde bol su içmeniz dolayısıyla sık sık tuvalete gitme ihtiyacınıza neden olacağı için vücuttan ödemin ve zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı olacaktır.

– Saç, tırnak, deri sağlığınızın korunmasına ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

– Sindirimin hızlı çalışmasına neden olduğu için dolayısıyla kabızlık problemi yaşamanıza engel olmaktadır.

– Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.

– Eklemlerin kayganlığını sağlar.

– Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.

– Su, emziren kadınlarda, süt üretimini artırır.

– Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.

Bunun dışında gün içerisinde içtiğiniz suyun miktarıda oldukça önemlidir. Az tüketmenin sağlığa zararı olduğu gibi çok su tüketmekte birtakım sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yetişkin bir bireyin günde ortalama 2-2.5 litre su içmesi önerilmektedir. Çocuklarda bu rakam daha az olacağı gibi diyet yapanlarda bu rakam daha da fazla olabilir. Ayrıca gün içerisinde çok ya da az su içip içmediğinizi basit bir test ile anlayabilirsiniz. Gün içerisinde idrarınızı yaparken idrarın rengi koyu sarı ise az su içtiğinizin işaretidir. Eğer idrarın rengi açık sarı ve hattat şeffaf renge yakında yeteri kadar su içtiğinizin kanıtıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

su, su içmek, su içmenin önemi, suyun faydası, su içmenin faydaları, su tüketmek, H2O, sağlık, sağlıklı yaşam, sindirim, kabızlık, su içmek niçin önemli, neden su içmeliyiz, suyun özelliği, günde ne kadar su içmeli, ne kadar su içmeliyim, su içmenin faydası