Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Diyet yapmak için birçok diyet programını gözden geçirir ve bize uygun olanı seçer ve diyete başlarız. Fakat yaptığımız en büyük yanlış kafamıza göre diyet seçerek vücudumuza uygun olmayan diyeti uygulamaktır. Oldukça sağlıksız olan bu yöntem ileri ki zamanda bazı problemler ile karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun dışında kulaktan dolma bilgiler ile diyet yapmak oldukça sakıncalıdır. Bir başkası için iyi bir sonuç veren diyet programı sizin için aynı sonucu vermeyebilir ve hatta kilo almanıza bile neden olabilir. Sağlıklı bir diyet programının nasıl olacağını merak ederler bu yazıyı okuduktan sonra diyet programınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Öncelikle sağlıklı bir diyet ancak uzman bir diyetisyen tarafından önerilen diyet programı ile mümkün olabilir. Diyetisyen doktor sizin bazı bilgilerinize ve vücut yapınıza uygun hazırladığı diyet size daha çabuk bir sonuç vermeyi sağlar. Bu nedenle kendi seçiminiz üzerine değil diyetisyenin sizin için önerdiği diyet listesini uygulayın. Diyet programı hazırlanırken bazı kriterler dikkate alınır ve onun üzerine kişiye özel program hazırlanır. Bu kriterler;

– Kişinin yaşı        

– Kişinin boyu

– Kişinin kilosu

– Mesleği

– Vücut yapısı

– Mevcut hastalıkları

-Cinsiyeti ve beslenme alışkanlıkları.

Bunun dışında sağlıklı bir diyet programı bazı özelliklere göre hazırlanmalıdır. Bunlar;

– Diyet programında posa ve lif bakımından zengin olan sindirimi kolaylaştıran besinler bulunmalıdır.

– Sağlıklı bir diyet programı günde 3 ile 6 öğün arasında ve az ama sık sık yemek yenmesi gerekmektedir.

– Diyetin yağ içeriği, günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30’u olacak şekilde belirlenmelidir.

– Diyetin karbonhidrat içeriği günlük enerjinin yaklaşık % 50-55’ini sağlayacak şekilde hesaplanmalıdır.

– Diyetin protein içeriği günlük enerjinin yaklaşık % 15ini sağlayacak şekilde hesaplanmalı ve iyi kalite protein kaynaklarına yer verilmelidir.

– Sağlıklı bir diyet programında beslenmenin yanı sıra günlük fiziksel aktiviteye de yer vermelidir.

– Sağlıklı bir diyet programında doğru kilo kontrolü için günde mutlaka 2 litre su içilmelidir.

– Yemekler bol yağlı olmamalı ve kızartma yönteminden çok ızgara ya da haşlama yöntemi ile hazırlanmalıdır.

– Diyet programında isteğe göre bazı bitkilerde kullanılabilir fakat hangi bitkinin nasıl ve ne kadar kullanılacağı konusunda bilinçli davranmak gerekir.

– Diyet programınızın dışına çıkmadan mutlaka diyetisyenin önerdiği öğünlerde önerdiği besinleri tüketmelisiniz.

– Doğru bir diyet programı asla aç kalmanıza neden olmaz. Sadece dengeli ve doğru beslenmenizi sağlar.

 Diyet programının sağlıklı olabilmesi için mutlaka bazı hastalıkları tetiklememesi ya da sizi olumsuz yönde etkilememesi gerekir. Başkalarının uygulayıp sonuç aldığı diyet programları ne yazık ki sizin için aynı sonucu vermeyebilir. Yanlış uygulanan sağlıksız diyet programları kilo kaybı yaşamamanız nedeniyle diyet yapmaya karşı ön yargılı davranmanıza neden olabilir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı bir diyet nasıl olmalı, sağlıklı diyet hangisi, kilo kontrol, bölgesel yağlanma, doğru diyet nasıl olmalı, hangi diyet daha sağlıklı, kilo problemi, diyet programı, doğru diyet programı, diyet nasıl yapılır, diyet yaparken nelere dikkat etmeli