Teff Tohumu Nedir? Teff Tohumu Faydaları Nedir? Teff Tohumunun Zararları Nedir?

Teff tohumunın en önemli sağlık faydaları arasında kilo verme, dolaşımın artması, adet sorunlarının azaltılması, kemik sağlığının iyileştirilmesi, uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, Çölyak hastalarına yardımcı olunması, diyabetik semptomların yönetilmesi, optimize edilmesi sindirim ve kalp sağlığını artırması yer alır.

Teff Tohumu Nedir?

Bu tohumdan özellikle Afrika’nın güneyini ziyaret ettiyseniz veya Etiyopya mutfağının tadını çıkardıysanız, teff tohumu diye bir şey duymamışsanız şaşırırım. Bununla birlikte, bu Afrika ülkesinin protein açısından zengin olan bu temel gıda maddesi, yüksek besin içeriği, hızlı pişirme süresi ve çok yönlü uygulamaları, onu Hollywood’dan Afrika Kornalarına kadar ideal bir “süper gıda” haline getirdiği için son zamanlarda büyük ilgi gördü.  Hatta son zamanlarda teff life zayıflama çayı ile baya trend olmuş durumda!

Teff Tohumu Faydaları

Aşağıda, teff tohumunın büyüleyici sağlık yararlarına daha yakından bakalım

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Sekiz farklı amino asitle birlikte, lysine denilen az miktarda da dahil olmak üzere, teff büyüme ve gelişme için önemli destek sağlayabilir. Vücudumuzun yeni hücreler oluşturmak, yaşlıları onarmak ve yaşamımız boyunca genel gelişimi sağlamak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Hayvansal proteinler yardımcı olabilirken, vücutlarımız daha kolay bir şekilde bitkisel proteinleri kendi bileşen amino asitlerine ayırabilirler. Bu nedenle diyetinizde teff gibi bir şey olması, yalnızca vejeteryanlar ve sağlık gıda hayranları için değil, herkes için önemlidir.

Çölyak Desteği

Çölyak hastalığından muzdarip insanların sayısı artmaya devam ettikçe, glüten içeren gıdalara alternatif seçeneklerin olması önemlidir. Çölyak hastalığı (glüten intoleransı), acı çeken insanlar için çok acı verici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle, özellikle de çok besleyici olduğu için, özellikle de çok sık olduğu için, gevrek tohumu gibi glütensiz seçenekler, insanlardan kaçınmak için sağlıklı ve lezzetli seçenekler sunar.

Sağlıklı Kemikler

Teff çok çeşitli mineral ve besin içerir, ancak kalsiyum açısından gerçekten etkileyici. Kalsiyum kemik büyümesi ve gelişimi için vazgeçilmez bir mineraldir ve yaşlandıkça katı kemik mineral yoğunluğuna katkıda bulunur. Eğer osteoporoza duyarlıysanız (belki de yaşam tarzından dolayı) veya diyetinizde kalsiyum eksikliğiniz varsa, teff tohumu tüketmek daha çok yaşlandıkça kemik bütünlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Her ne kadar tohumların zengin mineralleri olsa da, özellikle C vitamini başta olmak üzere önemli bir vitamin seviyesine sahip olduğu bilinmemektedir. Bildiğiniz gibi C vitamini bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Bununla birlikte, C vitamini, aynı zamanda, yeni hücrelerin, kan damarlarının, organların ve kas dokusunun oluşturulması için gerekli olan kolajende de önemli bir bileşendir. Teff tanesinin yüksek protein içeriği ile birlikte, bu yararlı diyet lifinde bulunan C vitamini, genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Artan Sirkülasyon

Minerallerden bahsetmek, en alışılmadık derecede yüksek mineral içeriği demir formundadır. Aslında, genellikle anemi hastası olan hastalar için teff önerilir. Demir, kırmızı kan hücrelerimizde kilit bir unsurdur ve vücutta bir demir eksikliği olduğunda, zayıflık, baş dönmesi, kognitif bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülür (bunlar aneminin belirtileridir). Dolaşımınızı hızlandırmak ve vücudunuzun önemli organ sistemlerine ve bölgelerine oksijenlenmesini arttırmak istiyorsanız, hemen diyetinize biraz teff tane veya injera ekmeği ekleyin!

Diyabet Kontrolü

Genellikle teff tanesinden göz ardı edilen yan faydalardan biri, diyabetiklerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olma becerisidir. İnsülinin kan dolaşımına salınımını yavaşlatmaya yardımcı olarak, teff, şeker hastalarının dikkatli olmamanız halinde oluşabilecek tehlikeli dikenleri ve dalmaları önlemesine yardımcı olabilir. Bu kısmen teff tanesinin lif içeriğinden kaynaklanmaktadır, ancak araştırma hala daha erken aşamalarda olmasına rağmen, bu konuda da daha karmaşık kimyasal yollar vardır.

Adet Sorunlarını Giderir

Teff tohumu, nesiller boyunca anti-inflamatuar ve menstrüel olarak yatıştırıcı bir ajan olarak bilinir, bu nedenle ağır adet akışından, şiddetli kramplardan veya aylık olayın diğer fiziksel belirtilerine maruz kalmaya eğilimliyseniz, diyetinize teff katmak, şiddetin azaltılmasına yardımcı olabilir ve rahatça yaşa.

Sindirim Sağlık artırır

Teff tanesi binlerce yıl boyunca müshil olarak veya en azından sindirim sürecini hızlandırmak için kullanılmıştır. Bu muhtemelen tohumundaki diyet lifinin yüksek içeriğinden dolayıdır, bu da dışkıyı toplayabilir, peristaltik hareketi uyarır ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırır. Diyet lifi aynı zamanda aşırı omega-6 yağ asitlerini ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, ayrıca kabızlığı, şişmeyi, krampları ve daha ciddi gastrointestinal sorunları giderebilir.

Enerji Üretimini Destekler

Teff tanesinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir başka mineral de, enerji üretimi, büyüme ve onarım, enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır. Uygun bakır seviyeleri olmadan, vücudumuzun sistemlerinin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır, bu nedenle teff ile bir bakır takviye eklemek asla kötü bir fikir değildir.

Sağlıklı kalp

Son olarak, teff tohumun kalp sağlığı için çok yararlı olduğu gösterilmiştir. Düşük sodyum içeriği, vücudun damarları fazla tıkamasını ve tohumların araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. Bu, kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel yükü azaltabilir.

Teff Tohumunun Yan Etkileri

Teff tanesinin bilinen herhangi bir alerjenik yapısı yoktur ve herhangi bir tutarlılıkla yan etkileri bildirilmemiştir. Başka bir deyişle, oradaki en iyi tohumu seçeneği, herhangi bir olumsuzluk olmadan!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: teff tohumu, teff unu, teff unu nedir, teff tohumu, teff tohumu nasıl kullanılır, teff tohumu nedir, teff tohumu nereden alınır, teff tohum fiyatı, teff tohumu tarifleri, teff tohumu faydaları, teff grass tohumu, teff bitkisi tohumu

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.