Yazın Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaz sıcaklarında alışveriş yaparken muhakkak bu önerilere dikkat ediniz.

Uzmanlar, sıcakların arttığı bu günlerde gıdaların bozulmadan saklanması konusunda uyarıda bulunuyor. Süt ve dondurulmuş gibi hazırla bozulabilecek gıdaların en geç 1 saat içerisinde buzdolabına konulması gerektiğine dikkat çekiyor.  Yazın bu gıdaların taşınırken de arabanın en sıcak bölümü olan bagaja değil, arabanın içine konulmasını da öneriyor. Gıda alışverişi yaparken,  zamanlamayı da rafların sırasına göre değil yiyeceklerin özelliklerine göre de yapabilirsiniz.

d1

Yaz aylarında özellikle de termometrelerin fazla olduğu kolay bozulabilen gıdaların en geç 1 saat içerisinde buzdolabına konmasını gerektiğini söyleyen uzmanlar, eğer gıdaları eve getirmek için geçecek süre 1 saatten daha uzun ise soğuk akülerin olduğu piknik soğutucuları da kullanabilirsiniz.  Bu gibi olanaklar yok ise kolayca bozulabilen gıdaların eve en yakın yerden temin edilmesini de önerebiliriz.  Kış aylarında bunun tam tersi olarak gıdaların aracın en soğuk kısım olan bagajda taşınması gerektiğini de dile getirmektedirler.

alisveris

Alışveriş sırasında da taze etlerin, yumurta ve işlem görmüş sebzelerin soğukta muhafaza ediliyor olmasına da dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarı yapılmaktadır. Aynı zamanda ambalajlı ürün satın alırken de ambalajlın sağlam olduğunun kontrol edilmesi gerektiğine de dikkat çekmektedir. Çevreye duyarlılık göstererek file ve aynı zamanda çanta kullananlara da uzmanlar, tavsiyesi file ve çantanın düzenli birşekilde sıcak ve sabunlu su ile yıkanmasıdır.

Süt ve süt ürünleri satın alırken pastörizasyon yada sterilizasyon gibi bir ısıl işlem uygulanmış olanlar tercih edilmelidir. Donuk ve soğuk muhafaza edilmesi gereken ürünlerin alımı alışverişin en sonunda da bırakılmalıdır.

d2

Et, tavuk, balık için kullanılan çantalar da ayrı olmalıdır. Yaz aylarında da güvenli gıda alışverişi yapabilmemiz için de alacağımız bir takım önlemler yer almaktadır.

Aşağıdaki kelimelerden ulaştınız;

yemek, alışveriş, buzdolabında saklama, alışveriş önerileri, yazın alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler, alışveriş nasıl yapılır.