Yumurtanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Hepimiz için sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam ayrı bir yere sahiptir. Ancak kimi zaman karşılaştığımız bazı sağlık sorunları ne yazık ki bu durumu biraz zorlu hale getirmiştir. Fakat vücudumuzun sağlıklı olması ve organlarımızın sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirerek hayatımızı devam ettirebilmemizin en önemli yolunun beslenme olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle hayatımızı devam ettirebilmemiz ve enerji sağlamamız için mutlaka gün içerisinde beslenmeye ihtiyaç duyarız.

Enerji, gün içerisinde ki işlerimizi yapabilmemiz, hareket etmemiz, koşmamız ya da diğer eylemlerimizi yapabilmemiz için vücudumuza gerekli olan önemli etmenlerden biridir. Bu enerji ise ancak tükettiğimiz çeşitli besinlerden aldığımız vitamin, protein ve diğer elementler sayesinde olabilmektedir. Bu nedenle sağlığımız için beslenmenin önemi bizler için ayrı bir yere sahiptir. Fakat her besinde bulunan vitamin değeri birbirinden farklıdır.

Özellikle çocukların gelişimi için olmazsa olmaz değerlerden biride protein olmuştur. Hem beyin gelişimi hem organların gelişimi hem de kemik gelişimi açısından önemli olan protein bu nedenle sık sık tüketmemiz gereken besinlerden biridir. Protein açısında zengin olan besinlerin başında ise et ve yumurta gelmektedir. Özellikle kahvaltılarımızın olmazsa olmaz besinlerinden olan yumurta beslenmemiz ve sağlığımız açısında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yumurtanın içeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse A, D, E ve B grubu vitaminleri önemli oranda içermesi ve içinde bulunan kolin sayesinde beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynuyor. Çocukların öğrenme kapasitelerinin gelişmesi için protein değeri yüksek gıdalara ihtiyaç vardır. Bunun dışında yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kemik güçsüzlüğü özellikle menapoza giren kadınların şikayetlerindendir. Ancak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan yumurtayı tükebilirsiniz. Ayrıca hamile bayanların tüketmesi hem bebeğin hemde annenin sağlığı açısında da oldukça önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
protein, protein nedir, yumurta, yumurtanın faydaları, yumurtanın sağlık açısından önemi, yumurta kilo aldırır mı, yumurta yemek, haşlanmış yumurta, yumurtanın zararları, hamilelik, çocuk sağlığı, bebek sağlığı, bebekler nasıl beslenmeli, kemik gelişimi, sağlıklı yiyecekler, sağlıklı besinler